Internal ve External Linkler ve onların muhteşem dünyası!

Internal ve External Linkler nedir?

Tanım: Internal ve External Linkler dilimize Dahili ve Harici bağlantılar olarak çevirilebilir. Kısaca web sayfalarınızdan verilen yönlendirmelerdir.

Bir SEO pratiği olarak bu yönlendirmeler sayesinde sayfalarınızı benzer içerikler ile ilişkilendirebilirsiniz. Bu ilişkilendirme sonucunda hem içeriğinizi zenginleştirmiş hem de ilgili alanlarda trafik yaratmış olursunuz.

Bu linklerin türlerini kısa ve hızlı biçimde öğrenelim.

Dahili Link / Internal Link: Web sitenin diğer sayfalarına yapılan yönlendirmelerdir.

Örnek : https://www.tukanajans.com/portfoy/ , https://tukanajans.com/blog/

Harici Link / External Link: Dışarıya, diğer web sitelere yapılan yönlendirmelerdir.

Örnek : https://www.instagram.com/tukanajans/

Sayfa içi Link / On-Page Link: Sayfa üstünde, tıklandığında ekranın belirlenen alanlara doğru kaymasını sağlayan yönlendirmelerdir. Sayfa içeriğinin indexi olarak kullanılabilirler. Bazı sitelerde de “Back to top” veya “yukarıya dön” tuşu olarak da kullanılır.

Örnek : “Tanıma dön

Call to action linkleri: Telefon, mail yönlendirmeleri veya “paylaş” gibi eylem çağrıları içeren linklerdir.

Örnek : “Bu yazımızı beğendiysen facebook’ta paylaş.”
Örnek : “Bize kendinizi ve projenizi tanıtan bir mail atın veya bizi arayın.”

Internal ve External Linkler neden önemlidir?

İnternet ağı, tüm sitelerin alakalı içerikler aracılığıyla birbirine bağlandığı sonsuz bir tarama deneyimini model alır.

Arama motorları, bu serüven esnasında içerikler arası dolaşımları depolar. Kullanılan güzergahları ve içeriklerin alakalarını süzerek benzer içerikli sayfaları kümelendirir. Böylece kullanıcı odaklı davranış geliştirebilen arama motorları ; sitenizi, yönlendirdiğiniz içeriklere ilgi duyan kullanıcılara önerecektir. Bu da sizin için doğru kitle ve sitenize çekilen trafik demektir.

Internal ve External Linkler
Arama motoru unsurları: Linkler ve Tagler (Etiketler)

Sayfam için en alakalı linkleri nasıl bulurum?

Bu linkleri; web site değerlendiren veya analiz eden Semrush, Ahrefs gibi firmaların ürünleri sayesinde bulabilirsiniz. Bu ürünlerdeki fonksiyonlar, ilgili anahtar kelimede yüksek trafik çeken sağlıklı linkleri sizin için derleyecektir.

Aynı işlemi kendiniz de biraz çaba harcayarak yapabilirsiniz. Sayfanızın anahtar kelimeler ve ilgili konularını aratarak bulacağınız içerikleri kullanıcılarınıza sunabilirsiniz.

Sayfamda kaç tane link olmalı?

Sayfanıza ekleyeceğiniz linklerin bir sınırı olmamakla beraber ideal bir oranı yoktur. 300 ila 500 kelime olan ortalama web makalesi uzunluğu baz alınırsa “300 kelime başına 1 dahili ve 1 harici link” asgari anlamda yeterlidir. Bunu dilediğinizce artırabilirsiniz.

Bir örnek ile anlatalım.
Linkler ile yönlendirme yaparken kendinizi kaynak öneren birisi gibi düşünebilirsiniz. Gereğinden fazla parantez açarak kullanıcıları korkutmamalısınız. Diğer yanda ise çok fazla referansa ihtiyaç duyan bir içeriğin de yetersiz gözükme ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız.

Yönlendirmelerinizi link etiketleri ile arama motorlarına tanıtın: “=rel” tagleri

Verdiğiniz link yönlendirmelerinin sayfanızla ilgisini belirleyen ve “rel” adı verilen ilişki etiketleri vardır.

rel=”nofollow”: Bu etiket, tamamıyla güvenmediğiniz fakat yine de içeriğinizde yer verdiğiniz bağlantılardır. Nofollow tagi eklediğinizde “bu linklere kefil olmadığınızı” belirtmiş olursunuz. Dolayısıyla yönlendirme yaptığınız içeriğin kötü istatistikleri varsa sayfanızın etkilenmesini engellersiniz.

rel=”dofollow”: Nofollow etiketinin tam tersi ise “dofollow” tagi ile sağlanır. Bir linke dofollow tagi eklediğinizde o bağlantının güvenilir olduğunu söylemiş olursunuz. Bu durumda bu bağlantının iyi veya kötü tüm etkilerini sayfanızda da gözlemleyebilirsiniz.

rel=”sponsored”: Ücretli veya sponsorlu ortaklıklar bağlamında yapılan yönlendirmelerdir.

rel=”ugc”: User generated content, yani kullanıcılar tarafından üretilmiş içerik. Sayfanızda kullanıcılarınızın içeriğe katkıda bulunabildiği alanlar bu kategoriye girer. Kullanıcıların yorumları veya forum gönderileri bu tag’in yerleşeceği iyi örneklerdir.

Link yönlendirmesi yaparken bunlara dikkat!

Dikkat: Hypertext link kullanımı, linkin gösterilmesi yerine farklı bir metne atanmasıdır. Aslında linkler, sayfa içeriğini açıklar nitelikte başlıklardır. Dolayısıyla bu başlıkları görememek, birçok kullanıcının sevmeyeceği bir özellik olabilir. Yani url’deki kelimelerle örtüşen kelimelere link atamanız doğru olacaktır.

Dikkat: Karşılıklı link alışverişi, yani iki web sitenin birbirlerine sürekli backlink sağlamasıdır. Birbirleri arasında bu alışverişi defalarca yapan siteler vardır. Fakat aralarındaki trafiğin çözümlenmesi ve niyetin anlaşılması arama motorları için hiç zor değil.

Dikkat: Fazla link yerleştirirseniz arama motorları sizi bir content farm olarak algılayabilir. Buna aşırı optimize de denilebilir. SEO pratikleri ile algoritmaları manipüle ettiğiniz var sayılabilir. Bu da siteniz için eksi skor demektir. Eğer daha fazla linke ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız daha hacimli içerikler oluşturmak uygun olacaktır.

Tukan Ajans


Phone number:

0(850) 346 80 34‬

Follow us: