.NET Core nedir?

.NET Core, Microsoft ve .NET topluluğu tarafından geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam eden, Github üzerinde bulunan açık kaynaklı, çapraz platform geliştirme yapmaya olanak sağlayan bir platformdur. .Net Core çapraz geliştirmeye verdiği olanak sayesinde Windows, macOS ve Linux’u destekler. Ayrıca bulut ve IoT uygulamaları oluşturulmasında kullanılabilir.

.NET Core Neler İçerir?

Çapraz-platform: Windows, macOS ve Linux işletim sistemlerinde çalışabilen.

Farklı mimariler arasında tutarlı: Yazdığınız kodları aynı davranışlarla x64, x86 ve ARM mimarilerinde çalıştırır.

Komut satırı araçları: Yerel geliştirme ve sürekli entegrasyonun yer aldığı senaryolarda kullanılabilecek, kullanımı kolay, modern komut satırı araçlarını içerir.

Esnek geliştirme: Uygulamanıza eklenebilir sistem çapında veya kullanıcı çapında kurulumlar sunmakla birlikte Docker kapsayıcıları ile de kullanım imkanı sunar.

Uyumluluk: .NET Core, .NET Framework, Xamarin ve Mono ile .NET Standard kütüphanesi sayesinde uyum sağlar.

Açık kaynak: .NET Core açık kaynak kodludur ve MIT, Apache 2 lisansları kapsamındadır. .NET Core bir .NET Kuruluşu projesidir.

Destek: .NET Core, Microsoft tarafından desteklenir.

.NET Core ile Hangi Yazılım Dilleri Kullanılabilir?

C#, Visual Basic ve F# dilleri ile uygulamalar veya kütüphaneler geliştirirken .NET Core’dan yararlanılabilir. Visual Studio, Visual Studio Code, Sublime Text ve Vim gibi editörler ile geliştirme yapılabilir.

.NET Core ile Geliştirilen Frameworkler Nelerdir?

ASP.NET Core, Windows 10 Universal Windows Platform (UWP) ve Tizen frameworkleri .NET Core ile geliştirilmişlerdir.

.NET Core’un Uyarlanabilirliği Nasıl?

.NET Core, diğer .NET ürünlerine göre çok benzer olmakla birlikte benzersiz bir ürün olarak geliştirilmiştir. Yeni platformlarına ve iş yüklerine geniş kapsamlı adaptasyon sağlayabilir.

.NET Core, çeşitli parçaların farklı zamanlarda yeni plarformlara ve iş yüklerine adapte edilmesini sağlamak amacıyla birkaç parçaya bölünür. Çalışma zamanı ve platformlara özgü temel kütüphanelere bir birim olarak taşınmaktadır. Platform-agnostik kütüphaneleri, tüm platformlarda olduğu gibi çalışmalıdır. Geliştiricinin verimliliğini arttırmak adına platforma özgü uygulamaları azaltma yönünde .NET Core’un uyarlanabilirliği tasarlanmıştır.

.Net Core Uyarlanabilirliği

.NET Core ve .NET Framework Karşılaştırması

Uygulama-modelleri: .NET Core, tüm .NET Framework uygulama modellerini desteklemez. Özellikle ASP.NET Web Form ve ASP.NET MVC’yi desteklemez. Ancak ASP.NET Core MVC’yi destekler. Microsoft .NET Core 3 ile birlikte WPF ve Wİndows Forms’u destekleyeceğini duyurdu.

API: .NET Core, farklı bir fakroinge sahip. Büyük bir .NET Framework temel sınıf kütüphanesini alt kümesi olarak içerir. Derleme adları farklıdır, türlere maruz kalan üyeler önemli durumlarda farklılık gösterir. Bu farklılıklar, bazı durumlarda port kaynağında .NET Core’da değişiklik yapılmasını gerektirebilir. .NET Core, .NET Standard API spesifikasyonunu uygular.

Platform ve Açık Kaynak: .NET Framework açık kaynak kodlu olmamakla birlikte sadece Windows ve Windows Server‘ı destekler. .NET Core ise açık kaynak kodlu olup ayrıca macOS ve Linux işletim sistemlerini de destekler.

*Okuma Önerisi: EF Core çoktan çoğa ilişki nasıl oluşturulur?

Tukan Ajans


Takipte kalın: